• Ledim

Mekanlar Ve Aydınlatma Seçimi


Bir mekan aydınlatılması sırasında, mekanın işlevi birinci dikkat edilmesi gereken husustur. Bu bize başta hangi ışık rengini veya renklerini seçip kombinlememiz gerektiği bilgisini verecektir.

Ev, ofis, okul, kuaför, hastane, tekstil mağazası gibi mekanlarda genellikle 4000K ışık rengi seçilmesi gerekirken; otel, pastane, mobilya mağazası, dekorasyon mağazası, takı mağazaları gibi müşterinin ürünün rengini algılamasından çok görsele ve sunuma önem verilen mekanlarda 2700-3000K gibi daha sıcak bir ton tercih edilmeli; atölyeler, depolar, imalathaneler gibi detay işçiliklerin önemli olduğu mekanlarda ise 6000-6500K gibi daha soğuk bir ışık rengi tercih edilmelidir.

“Aydınlatırsan, kazanırsın.”

Doğru aydınlatma karşı tarafı daha çok etkileyecek ve bunun da satış miktarlarını arttıracağı aşikardır. Doğru bir aydınlatmadan kastedilen, avizenin, apliğin şeklinden öte, ortamın genel olarak aydınlatılmasıdır. Bu hususta vitrin aydınlatmalarının doğru yapılması gerektiği de çok açıktır.

Vitrinler, mağazaların dışarıdan, uzaktan yada yakından, karanlıkta yada aydınlıkta adeta bir çekim noktası olması için çok önemlidir. Parıldayan ve doğru aydınlatılmış bir vitrin müşteriyi içeri çeker.

Mekanın işlevi ve ışık rengi seçimi oturtulduktan sonra, ikinci önemli adım toplam metrekarenin işlevine göre kaç lümen/watt’a gerek duyduğudur.

Her mekanın kendine göre ihtiyaç duyduğu bir lümen değeri vardır. Daha parlak olsun amacıyla kullanılan fazla aydınlatma, o mekana giren ve orada bulunan kişileri yorar. Optimum seviyede kullanılan lümen değeri doğrultusunda doğru sayıda aydınlatma elemanı kullanımı son derece yeterli ve ideal olacaktır.

Doğru işlev, doğru renk, doğru lümen ve doğru adete karar verildikten sonra son adım, seçilen elemanların doğru yerleşimi ve doğru kombinlenmesidir. Bu noktada planlar üzerinde profesyonelce çalışılmalı ve bir yerleşim planı oluşturulmalıdır. Hangi aydınlatma elemanı hangi aydınlatma elemanı ile nerede ve nasıl kullanılacağı doğru planlanmalıdır.

Tüm bu adımlar ve yardımlar için de Ledim Aydınlatma profesyonel kadrosuyla her zaman yardımınıza hazırdır.


281 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör